23 12 2010

Ekmek Mayası (YAŞ MAYA) ile yapılan Saç Maskeleri.

*

Saç dökülmesini durduran, güçlendiren ve gürleştiren, kepeği ve kaşıntıyı gideren, parlaklık ve canlılık veren maske:

- yarım su bardağı Kefir (norma ve kuru saçlara - yağlı kefir, yağlı saçlara ise yağ oranı düşük kefir kullanılmalıdır)

- 1cm x 2 cm boyutunda Yaş Maya

- 1 tatlı kaşığı Bal (bal yok ise şeker de kullanılabilir)

      

 Uygulama: malzemeler karıştırılır ve 20-40 dak. sıcak bir yerde (ör. kaloriferin üstünde), köpük oluşana kadar bekletilir. Karışım uygulamaya hazır olduktan sonra, saç diplerine yedirilip artan kısmı da tüm saçlara tarak yardımı ile dağıtılır. Saçlar streç vehavlu ile kapatılır. Maske 40 dak. kadar saçlarınızda bekletilir. Bekleme süresinin bitiminde saçlar yıkanır.

Aşırı dökülme durumunda bu maske 10 gün boyunca her gün olmak üzere uygulanabilir. Daha sonra ise haftada 1-2 sefer uygulamaya devam edilebilir.

Sonuç: şimdilik sadece bir sefer uyguladm. Sonuç harika! Saçlarım inanılmaz hacimli oldu ve şekilli duruyor; parlak ve canlı. Yalnızca, ben maskeyi yıkadıktan sonra saçlarımı, şampuan kullanmadan, sadece bol bol ılık su ile duruladım; bu da saçlarımda mayanın kokusunu kalmasına neden oldu. Koku pek hoş değil, ama soğan ve sarımsak kokusunun yanında önemsiz kalıyor.   

İkinci kullanımdan sonra saçlarımı önce yine ılık su ile yıkadım, sonra bir sefer şampuan uyguladım, mayanın kokusunu yok etmek adına. Sonuçtan yine çok memnunum, saçlar hacimli, yumuşak ve ışıl ışıl; şampuandan sonra koku da kalmadı.

Bu maskeyi üçüncü uygulayışımda saçlarımı önce yine sadece ılık su ile yıkadım, sonra da, evvelden hazırlamış olduğum sirkeli ıhlamur "çayı" ile duruladım. Sonuç çok güzel: hem sirke sayesinde rahatsız edici herhangi bir koku kalmadı, hem de saçlarımı şampuanın içeriğindeki kimyasallardan korumuş oldum.

*

Kuru saçlar için besleyici, nemlendirici, kepekten arındırıcı ve saç uzamasında etkili maske:

- 40-50 gr Yaş Maya

- Kefir (norma ve kuru saçlara - yağlı kefir, yağlı saçlara ise yağ oranı düşük kefir tercih edilebilir)

Uygulama: Yaş mayanın içine biraz kefir ekleyip akışkan bir krema görünümü elde edene kadar karıştırınız. Bu karışımı saç diplerine iyice yedirdikten sonra, geri kalan kısmını da tarak yardımı ile tüm saçınıza yayınız. Saçınızı streç ve havlu ile örttükten sonra 60-70dak. kadar bekletin. Ardından ılık su ile (sıcak olmamalı) saçlarınızı iyice yıkayıp sirkeli su ile durulayın.

 

*

21.01.2011

Dün akşam denediğim Yaş Mayalı bir maskeyi daha Sizlerle paylaşmak isterim:

- bir paket Yaş Mayanın 1/3'ü

- 1 tatlı kaşığı ılık Su

- 1 dolu tatlı kaşığı Bal

- 1 tatlı kaşığı Hint yağı

- 1 tatlı kaşığı Susam yağı

- 1 tatlı kaşığı Ceviz yağı

- 4-5 damla Biberiye yağı (eğer saçlarınız çok seyrekse 3 damlaya kadar azaltın)

              

Uygulama: önce mayayı ılık suda erittim, sonra da geriye kalan tüm malzemeleri ilave edip bain-marie usulü ile ısıttım. Ardından saç diplerine yedirilip tarak yardımı ile saçlara dağıttım. Saçlarımı streç ve havlu ile kapattım. Maskeyi 2 saat kadar saçlarımda beklettim. Bekleme süresinin bitiminde saçlarımı yıkadım ve en son, önceden hazırladığım, sirkeli ısırgan otu "çayı" ile saçlarımı duruladım.

Sonuç: bu maskenin de sonucu beni çok memnun etti. Saçlarımdaki hacim ve ışıltı hemen göze çarpıyordu. Çok güzel.

(Not: saçlarıma bitkisel bakım uygulamaya başladığımdan beri yaklaşık olarak 3 ay geçti. bu zamandan beri saç diplerim yoğunlaştı, bu nedenlede hazırladığım maskenin miktarı az geldi. İkinci uygulamada maya paketinin 1/3'ü yerine yarısını (1/2) kullanacağım).

*

09.02.2011

Besleyici ve kuvvetlendirici maske:

- 1/2 paket Yaş Maya

- 1 tatlı kaşığı ılık Süt

- 1 yemek kaşığı Tatlı Badem yağı

- 1 tatlı kaşığı Buğday yağı

- 1 adet Yumurta sarısı

        

Uygulama: önce mayayı ılık sütün içinde erittim ve 1 saat sıcak bir ortamda beklettim (ör. kaloriferin üzerinde), sonra da yumurta sarısını, badem ve buğday yağlarını iyice karıştırıp bain-marie usulü ile ısıttım. Ardından yumurtalı karışıma ılık sütlü mayayı ekledim. Bu maskeyi saç diplerine yedirilip tarak yardımı ile saçlara dağıttım. Saçlarımı streç ve havlu ile kapattım. Maskeyi 1,5-2 saat kadar saçlarımda beklettim. Bekleme süresinin bitiminde saçlarımı yıkadım.

Sonuç: saçlarım yumuşacık ve hafif oldu. Bir de çok güzel parlıyor.

*

Soğanlı - Yaş Mayalı saç büyümesinde etkili bir maske:

- 1/2 paket Yaş Maya

- 1 tatlı kaşığı ılık Su

- 1 - 2 yemek kaşığı Soğan suyu

- 1 tatlı kaşığı Hint yağı

- 1 tatlı kaşığı Dulavrat otu yağı

- 1 tutam tuz

         

Uygulama: önce mayayı ılık suyun içinde eritin ve 30 - 60 dk. sıcak bir ortamda bekletin (ör. kaloriferin üzerinde), sonra içine soğan suyunu, Hint ve Dulavrat otu yağlarını (dilerseniz sadece Dulavrat otu yağını da kullanabilirsiniz, o daha etkili) ve bir tutam tuzu ilave edin. Hazırladığınız karışımı saç diplerinize yedirilip tarak yardımı ile tüm saçlarınıza dağıtın. Saçlarınızı streç ve havlu ile kapatın. 1 saat beklettikten sonra şampuan kulanarak saçlarınızı yıkayınız.

*

İnce telli saçlar için Yaş Mayalı maske:

- 1 paket Yaş Maya

- 0,5 tatlı kaşığı ılık Su 

- 1 tatlı kaşığı toz Şeker

Uygulama: önce mayayı ılık suyun içinde eritin, sonra da şekeri ilave edin. İyice karıştırıp mayanın kabarması için biraz bekletin. Maya kabarınca maskeyi  saç diplerinize yedirilip tarak yardımı ile tüm saçlarınıza dağıtın. Saçlarınızı streç ve havlu ile kapatın. 1 saat beklettikten sonra ılık su ile yıkayınız. Ayrıca, bu maskeyi gece boyunca da saçınızda bırakabilirsiniz. Bu şekilde uygulamak için, haftada 1 sefer tekrarlamanız yeterli olacaktır.

*

Ballı, besleyici maske:

- Yaş Maya

- Bal

- biraz ılık Su

Uygulama: Yaş mayayı ve balı eşit miktarlarda alıp iyice karıştırın (kullanacağınız miktarı saçınızın yoğunluğuna ve uzunluğuna göre ayarlayın) ve 1 saat beklettikten sonra   maskeyi  saç diplerinize yedirilip tarak yardımı ile tüm saçlarınıza dağıtın. Saçlarınızı streç ve havlu ile kapatın. 1-1,5 saat beklettikten sonra yıkayınız. Bu maskeyi de, bir önceki gibi, gece boyunca saçınızda bırakabilirsiniz. Uygulamayı haftada 1 sefer tekrarlamanız yeterli olacaktır.

*

Saç uzamasında etkili bir maske:

 

- 1/2 paket Yaş Maya
 

- 1 adet Yumurta sarısı

- 1 yemek kaşığı Dulavrat otu yağı

- saç tipinize uygun uçucu yağ: 3-5 damla

- yarım ya da 1 kahve fincanı bitki "çayı" (papatya, adaçayı ya da ısırgan otu)

    

  

Uygulama: Yaş mayayı ılık bitki "çayı" içinde eritin ve sıcak bir yerde (ör. kalorifer üzerinde/yanında) 30 dk. kadar bekletin. Bekleme süresi bitiminde karışımın içine diğer malzemeleri ekleyip iyice karıştırın. Sonra maskeyi  saç diplerinize yedirilip tarak yardımı ile tüm saçlarınıza dağıtın. Saçlarınızı streç ve havlu ile kapatın. 1-1,5 saat beklettikten sonra şampuan ile yıkayınız. Bu maskeyi kür halinde haftada 2 kere olmak üzere 1 ay boyunca uygulayabilirsiniz.

*

Saç köklerini kuvvetlendirici bir maske:

 

- 1/2 paket Yaş Maya
 

- 1 adet Yumurta sarısı

- 2 tatlı kaşığı ılık Su

- 2 yemek kaşığı Buğday yağı

- 10-15 damla Biberiye yağı

       

Uygulama: Yaş mayayı ve yumurta sarısını ılık su içinde eritin ve sıcak bir yerde (ör. kalorifer üzerinde/yanında) bekletin. Maya kabarınca karışımın içine buğday yağı ile biberiye yağını ekleyip iyice karıştırın. Maskeyi ılıkken, saç diplerinize yedirilip tarak yardımı ile tüm saçlarınıza dağıtın. Saçlarınızı streç ve havlu ile kapatın. 1 saat beklettikten sonra şampuan ile yıkayınız.

*

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


53879
0
0
Yorum Yaz