03 12 2010

SAÇ MASKELERİ

Blog'uma, kendi üzerimde denediğim ya da sadece beğendiğim ve faydalı olabileceğini düşündüğüm karışımlar eklenecektir...

 

1.

- 1 adet Yumurta Sarısı

- 1 E vitamini ampulü

- 1 Bepanthen ampulü

- 2 tatlı kaşığı Tatlı Badem yağı

Uygulama: malzemeleri karıştırdım, karışımı saç diplerine masaj yaparak sürdüm, daha sonra saçlarımı önce streçle, üzerine de havlu ile sardım, ve 2 saat beklettikten sonra şampuanla yıkadım.

Sonuç: ilk uygulamadan itibaren saçlarımdaki dökülme çok büyük bir oranda azaldı.

 

2.

Üstte yer alan karışımdan memnun kaldığım için, küçük bir araştırmanın sonucunda, bu formülü biraz daha zengileştirmeye karar verdim (aslında tek yaptığım, saçları besleyecek, güçlendirecek, nemlendirecek etkilere sahip bitki yağlarını eklemek oldu)...

- 1 adet Yumurta Yarısı

- 1 E vitamini ampulü

- 1 Bepanthen ampulü

- 1 tatlı kaşığı Tatlı Badem yağı

- 1 tatlı kaşığı Hint yağı

- 1 tatlı kaşığı Zeytin yağı

- 1 tatlı kaşığı Susam yağı

    

Uygulama: malzemeleri karıştırdım, karışımı saç diplerine masaj yaparak sürdüm, daha sora saçlarımı önce streçle, üzerine de havlu ile sardım, ve 2 saat belettikten sonra şampuanla yıkadım.

Sonuç: saçlarımdaki dökülmenin gittikçe azalması ile birlikte, saçlarım yumuşak oldu ve şekle girmeye başladı. Maskelere başlamadan önceki gibi sert ve "pırasa saçlar"a benzemiyor. Bu maskeyi, haftada 2 defa tekrarlayarak, bir ay boyunca kullandım.

 

3.

Bu karışıma, arkadaşımın deneyimine dayanarak başvurdum ve çok da memnun kaldım...

- 1 orta boy Soğanın Suyu

- 1 tatlı kaşığı Bal

- 1 tatlı kaşığı Hint yağı

- 1 tatlı kaşığı Tatlı Badem yağı

          

Uygulama: öncelikle soğanı rendeleyip, suyunu sıktım. Daha sonra tüm malzemeleri karıştırdım, karışımı saç diplerine masaj yaparak sürdüm, daha sora saçlarımı önce streçle, üzerine de havlu ile sardım, ve 2 saat belettikten sonra şampuanla yıkadım.

Sonuç: saçlarımdaki dökülmenin iyice azaldı farkettim, saçlarım yumuşak ve şekle giriyor, ayrıca "kafama yapışma" durumu da ortadan kalktı. Bu maskeyi, haftada 1 defa tekrarlamak suretiyle, 1 ay boyunca devam ettirdim. Ancak bu maskenin pek hoş koktuğunu söyleyemem; tek iyi tarafı - saçlar sadece ıslakken soğan kokuyorlar, kuruduktan sonra soğan kokusu neredeyse yok denecek kadar az kalıyor.  

 

4.

Şimdi yazacağım "Sarımsak yağlı karışımı" üstte anlatmış olduğum ve Soğan suyu ile hazırlanan karışımı 1 ay süresince birlikte kullandım. Haftada 1 defa Soğanlı karışım, 1 defa da Sarımsaklı karışım şeklinde...

- 1,5 tatlı kaşığı Sarımsak yağı

- 1 adet Yumurta Sarısı

- 1 tatlı kaşığı Hint yağı

- 1 tatlı kaşığı Tatlı Badem yağı

Uygulama: malzemeleri karıştırdım, karışımı saç diplerine masaj yaparak sürdüm, daha sora saçlarımı önce streçle, üzerine de havlu ile sardım, ve 2 saat beklettikten sonra şampuanla yıkadım.

Sonuç: saçlarımdaki değişimler iyiye doğru gitmeye devam ediyor :) Saçlarım daha canlı oldu. Ve en önemlisi de yeni saçlarım çıkmaya başladı! Bu maske de "pek hoş" bir kokuya sahiptir. Tek avuntusu - saçlar kuruduktan sonra kokunun hemen hemen kaybolması.

 

5.

"Hoş kokulu" sarımsak ve soğan maskelerinden sonra uzun araştırmalarımın sonucunda saç sağlığına faydalı olan DULAVRAT OTUnu keşfettim. Şimdilik sadece bu bitki yağını saç diplerime uygulamakla yetiniyorum. Henüz belirgin bir sonuç elde etmiş değilim; bakalım saçlarımda zamanla ne tür değişiklikler meydana gelecek...

-  2-3 yemek kaşığı kadar Dulavrat otu yağı

      

Uygulama: öncelikle bitki yağını cam bir kaseye koyup bu cam kaseyi sıcak su ile yarıya kadar dolu olan başka, daha büyük bir kaseye yerleştirerek, hafifçe ısınmasını sağlıyorum (bain-marie usulü ile). Bu ılık bitki yağını azar azar saç diplerine masaj yaparak yediriyorum. Saçlarımı streçle ve havlu ile sarıyorum. 2 saat sonra şampuanla yıkıyorum. Haftada 2 sefer tekrarlıyorum.

Sonuç: başlayalı 2 hafta oldu. Saçlar yumuşak, parlak, dökülmenin azalması konusunda  şu ana kadar beligin bir değişim yok. Zaten şimdiye kadar uyguladığım maskeler dökülmeyi baya bi azalttı!

Dulavrat otu yağını yaklaşık 1-1,5 aydır kullanıyorum. Sonuçtan çok memnunum. Saçlarım kuvvetlendi. Dökülme çok büyük oranda azaldı, hatta saçlarımın artık DÖKÜLMEDİĞİNİ vurgulayabilirim. Yıkama ve tarama sırasında birkaç tel düşüyor tabi, ki bu normların içinde sayılıyor. Artı, yeni saçlarım çıkmaya başladı!!! :)  Şimdi, dulavrat otu yağına 1-2 aylık ara verip, başka maskeleri uygulayacağım. Daha sonra tekrar bu harika yağ kürüne devam edeceğim.

 

6.

 

Ekmek mayası maskesini1 ay kullandıktan sonra tekrar Dulavrat otu yağına devam edeceğim. 1 aylık kürü tamamlayıp yeni maske karışımlarımı deneyeceğim... Öncelikle Soğanlı Dulavrat otu maskesi ile başladım:

- 1 küçük boy Soğanın suyu

- 1 ya da 2 tatlı kaşığı Dulavrat otu yağı

- 2 ya da 3 yemek kaşığı Kefir

         

Uygulama: öncelikle soğanı rendeleyip, suyunu sıktım. Daha sonra tüm malzemeleri karıştırdım ve bain-marie usulü ile ısıttım; karışımı saç diplerine masaj yaparak sürdüm, daha sora saçlarımı önce streçle, üzerine de havlu ile sardım, ve 1,5 - 2 saat kadar belettikten sonra şampuanla yıkadım.

Sonuç: saçlarım harika! yumuşak, ışıl ışıl. Ve en önemlisi de, Kefir sayesinde soğan kokusu sorun olmaktan çıktı!!! Saçlarımda sadece şampuan kokusu kaldı.

 

  

7.

Şampuan ile birlikte uygulanabilecek bir karışım:

- 1 adet Yumurta

- 1 yemek kaşığı Dulavrat Otu Yağı

- 1 tatlı kaşığı taze sıkılmış Limon Suyu

- 1 Yemek kaşığı Şampuan

          

Uygulama: Yumurta çırpılır, içine Dulavrat otu yağı ve şampuan eklenir, iyice karıştırılır. En son Limon suyu ilave edilir. Elde edilen karışım kuru saçlara sürülür (saç kökleri ve uçları dahil). 30-40 dk. kadar bekletilir. Sonra da saçlar iyice yıkanır. Bu maske saçlarınıza ipeksi bir yumuşaklık kazandırır.

Not: şampuan seçiminde, tercihinizi bitkisel olanından, bebek şampuanından ya da eczanelerde satılanlardan yana kullanmanızı tavsiye ederim.  

 

 

8.

Saçların uzamasında etkili ve besleyici bir maske:

- 200 gr Çavdar Ekmeğinin ufalanmış içi (kabukları kesin)

- bir miktar Kaynar Su

- 1 adet Yumurta Sarısı

- 1 tatlı kaşığı Tatlı Badem yağı

- 1 tatlı kaşığı Bal

- 1 tatlı kaşığı Hardal tozu

Uygulama: ekmek içini kaynar suya karıştırıp, ekmeyin iyice yumuşaması için uzunca bir süre bekletin. Daha sonra krema kıvamını elde edilene kadar çatalla ezip karıştırın. Sonra içerisine badem yağı, yumurta sarısı, bal ve hardalı ilave edip tekrar iyice karıştırın. Hazırladığınız maske karışımını saçlarınıza ve saç diplerinize, parmak uçlarınızla hafif masaj yaparak uygulayın. Saçlarınızı streçle ve havlu ile sarıp, 1 saat sonra yıkayın. 

 

9.

Kuru, kırık uçlu ve sönük saçlar için canlandırıcı, nemlendirici bir maske:

- 2 yemek kaşığı Çiğ Krema

- 1 tatlı kaşığı Buğday ya da Tatlı Badem yağı

- 2 tatlı kaşığı taze sıkılmış Limon Suyu ya da 3 damla uçucu Limon yağı

    

Uygulama: tüm malzemeleri iyice karıştırıp maskeyi saçlarınıza ve saç diplerinize uygulayın. Saçlarınızı streçle ve havlu ile sarıp, 20-30 dk. sonra yıkayın. 

 

 

 

 

 

13254
0
0
Yorum Yaz